31 Mayıs 2024 , Cuma

Araba Gaz Kelebeği Nasıl Temizlenir?

Aracımda meydana gelen durup dururken stop etme ve rolanti dalgalanması sorunları sebebiyle aracımın gaz kelebeğini temizledim. İşlemi yaparkende video kaydı gerçekleştirdim. Temizlik sonrasında sorunlarım çözüldü. Aracım Renault Megane 3 2011 model ve K4M kodlu 1.6 lt  16v motor bulunmakta. Hemen hemen her araçta benzer şekilde olan bu parçanın sökme ve temizleme videosunu paylaştım. Umarım faydalı olur. Kolay gelsin

Hakkında sbugra

Küçük yaşlarda bilgisayarla tanışan, zaman içerisinde elektroniğe merak salan bir havacılık tutkunu. Bildiklerini paylaşmayı seven ve öğrenmeye açık bir arkadaş. Edindiği tecrübeleri paylaşmak için kurduğu bu site, ziyaret edenlere değer katabiliyorsa ne mutlu ona.

Göz Atın

Megane 3 – Fluence Araçlara Bluetooth & USB’li Orijinal Teyp Montajı Nasıl Yapılır? Soket Bağlantı Şeması Burada!

Merhaba, Özellikle faz 1 (2010-2012) Megane 3 ve Fluence araçların baz versiyon teyplerinin USB, Bluetooth …

2 yorumlar

 1. Selamlar, araciniza ait servis kılavuzunu nerden temin ettiniz?

 2. Mustafa Yılmaz

  Youtube dan takip ediyorduk ama sitenizi bugün buldum:)

  Tam da uzun zamandır aradığım bir konu ile alakalı soru sormak istiyorum. Umarım cevabı sizde vardır.

  Lacetti aracımın gaz kelebeğinde uzun zamandır sıkıntı var. Sorun ise; kelebeğin potansiyometresinin karbon yüzeyinin çizilmesi. Pot telleri aynı yörüngede gide gele çizmiş ve direç değişimleri oluyor.

  Seyir esnasında falan hiç bir sıkıntı yok ama, örneğin 2. Viteste giderken ayağınızı gazdan çektiğinizde silkelenme ve yine gaza tam basarken yine silkelenme oluyor. Bir kaç kez gaz kelebeğinin kapağını söküp pota ulaştım. Yağsız kontak spreyi uyguladıkyan sonra düzeldi, saat gibi oldu ancak etkisi bir kaç gün sürüyor.

  Eski radyolarda ses potu cızırtı yapar ya işte aynı sorun arabamda var. Bazı japon arabalarının potu gövdeden bağımsız. 40 liraya değiştirilebiliyor ama malesef benim gaz kelebeğimde sizin ki gibi yekpare. Yenisi 1000 liranın üzerinde.

  Bu yüzeye kullanabileceğim bir sıvı- kimyasal biliyor musunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir