30 Mayıs 2024 , Perşembe

Megane 3 Ayna İndirme Modülü

Merhaba arkadaşlar;

Bu yazımda, günümüzde çoğu araçta standart olan ayna indirme modülünü kendi aracıma kendi tasarlayıp kodladığım devrem ile nasıl yaptığımı anlatacağım. Özellikle kaldırımlara yanaşırken çok işe yarayan bu özellik bilhassa bayanların vazgeçilmezi. Aracımı eşimde kullandığı için ona kolaylık olması açısından bu projeyi hayata geçirdim.  Bu modül dışarıda hazır olarak alınıp oto elektrikçilerde bağlanabilir fakat gerek aracın elektrik/elektronik aksamını daha iyi tanımak gerekse elektronik ile hobi olarak uğraştığımdan dolayı kendim tasarlayıp montajını kendim yapmaya karar verdim. Kullandığım malzemeleri şöyle sıralayayım;

1-Arduino Uno(Atmega328P),

2-Arduino Motor Shield(L298P),

3-Arduino Proto Shiled(Üzerinde kendi devre elemanlarımı yerleştirmek için),

4-Kablo (18-24 AWG arası kablolar bu işlem için uygun)

5-Kablo sondaları,

6-Biraz yazılım bilgisi (İşlemci üzerinde koşan kodları şimdilik paylaşmayacağım kusura bakmayın :))

Öncelikle modüler yapıda olan devremi hazırladım. Mikro İşlemci ve Motor Sürücü Katı hazır olduğu için onlarla işim olmadı. Sadece arabadan gerekli giriş-çıkış bilgilerini aldığım, modül ve ayna durumunu gösteren ledlerin ve buzzer’ın bulunduğu kartı kendime göre dizayn ederek yazdığım kodları işlemciye yükleyerek devremi ev ortamında test ettim. Modül üzerindeki pot ile aynanın ne kadar aşağı eğileceği ayarlanabilmekte. Ayrıca yazılımsal olarak aynanın eski haline nasıl geleceğini de ayarlamış bulunuyorum. Bu sayede ileri geri manevra yaparken ayna sürekli olarak hareket etmeyecek işlem bitikten sonra eski haline dönecek.

arduino_mirror_down_module

ayna_indirme_modülü

Modüle bağlanacak kablolara otomotiv soketleri bağladım. Bu soketler modülü aracımdan sökmem gerekirse kolaylık sağlayacak.  Son olarak devremin dışını daha önceki ses yalıtım projemden artan Firex sünger ile sardım. Bu sayede devreyi sakladığım yerde titreşimden dolayı ses yapmayacak ve olası bir kısa devrenin önüne geçeceğim.

megane_3_ayna_indirme_modülü

Sırada modülümüzün araca montaj işlemi var. Uzun uğraşlar sonucu Megane 3’e ait elektrik şemasına ulaşabildim. Bu şemaya göre gerekli yerlerden kablo bağlantıları çekeceğim. İlk şema aracın kapı içindeki elektrik soketine ait.

megane3_right_door_socket_schema

megane3_kapi_soketi

Yukarıdaki soket şemasından da görüleceği üzere C9-D9 pinleri bizim ayna motorumuza ait. Şimdi bu pinlere ulaşmak için kapı içerisindeki soketi söküyorum.

WP_20160801_18_16_32_Pro

Soketi ayırdıktan sonra soketin araba tarafında kalan diğer parçasını tutan 2 adet vidayı CR-VT20 kodlu Bits ucu ile söküyorum.WP_20160801_18_37_27_Pro

Soketi içeri doğru iterek kaportadan ayırıyorum. Daha sonra araç içerisideki döşemeleri sökerek soketi ve kablo demetine ulaşıyoruz.

megane_3_mirror_down_module

Yukarıda paylaştığım soket şemasına göre kablo sondası yardımı ile gerekli kablolardan hat alıp soketi tekrar yerine monte ediyorum. Çektiğim kablo çiftini döşemenin altından geçirerek modülü sabitleyeceğim orta konsola kadar uzatıyorum. Araçta herhangi bir hasara meydan vermemek için kabloların etrafını bez bant ile sarıyorum ve döşemeyi kapatıyorum.

WP_20160801_18_59_10_Rich

Sırada aracın geri vites sinyal bilgisini almak var. Geri vites sinyalini (+12v) aracın sürücü tarafında kaput açma kolunun bulunduğu döşemenin altındaki soketten alıyoruz. Bu sokete ait kablo şeması şu şekilde;

megane_3_rear_light_signal_geri_vites_sinyali

Soketin 45 numaralı pininde 66H kodlu kablosundan gerekli tetiği alıyoruz.  İlgili kablodan hat alıp multimetre ile kontrolünü yapıyorum. Burada bir detayı yazmadan geçemeyeceğim. Aracımızda geri vites lambası araç çalışmıyorken yanmadığı için test ederken aracı çalıştırmayı unutmayın.

WP_20160731_18_04_56_Rich

WP_20160731_18_05_21_Pro

Doğru kablodan hat aldık. Şimdi bu kabloyu da döşemenin altından geçirerek orta konsola çekiyorum. Ayrıca bir kabloda park lambalarına ait sinyalden çekiyorum. Devremi park lambalarına bağladım böylelikle modülün çalışmasını istediğim zaman parkları açacağım.

Orta konsola çektiğim kabloların uçlarına soketleri takıyorum ve devremi test ediyorum.

WP_20160731_18_43_31_Rich

Devrem problemsiz olarak çalışıyor. Konu hakkında küçük bir video çekip yayınlayacağım.  Umarım aracına böyle işlemler yapmak isteyenlere fikir verir. Görüşmek üzere.

 

Hakkında sbugra

Küçük yaşlarda bilgisayarla tanışan, zaman içerisinde elektroniğe merak salan bir havacılık tutkunu. Bildiklerini paylaşmayı seven ve öğrenmeye açık bir arkadaş. Edindiği tecrübeleri paylaşmak için kurduğu bu site, ziyaret edenlere değer katabiliyorsa ne mutlu ona.

Göz Atın

Megane 3 – Fluence Araçlara Bluetooth & USB’li Orijinal Teyp Montajı Nasıl Yapılır? Soket Bağlantı Şeması Burada!

Merhaba, Özellikle faz 1 (2010-2012) Megane 3 ve Fluence araçların baz versiyon teyplerinin USB, Bluetooth …

8 yorumlar

 1. S.a. videolarinizi begenerek takip ettim vermis oldugunuz kiymetli bilgiler icin tesekkur ederim. Megane 3 lerde Sesli komut listesi nasil olusturulur bir video cekebilir misiniz tesekkur ederim

 2. Osman Dogruel

  Merhaba
  Büyük bir zevk ile izledigimiz videoların devamı dileğiyle

  Yeni tıp araçlarda bulunan tavan lambasina ambiyans led uygulaması yaparmisiniz

  Kolay gelsin

 3. Acaba bu projeyi geliştirip “hafızalı ayna” yapılabilir mi? Aynı aracı iki kişi kullanıyoruz ve sürekli ayna ayarlamaktan gına geldi. Keşke megane 3’lerde elektrikli koltuk falan da olsaydı. Hem ayna hem koltuk ayarıyla uğraşmazdık

 4. Fluence geri görüş kamerası bağlantısı için güç almam gereken geri vites kablosunu nasıl bulabilirim

  • Merhaba,
   Eğer gücü araç içinden almak isterseniz öneride bulunabilirim. Bagaj kapağı üzerinden almak isterseniz Megane 3/Fluence araçların arka far yapıları farklı olduğu için bu konuda bilgi sahibi değilim maalesef.

 5. Programlama nasıl yapicaz, göremedim

 6. Merhaba kapı altı ayak aydınlatma ışığım şoför tarafında yanmıyor. Sokette yerini kontrol etmek istiyorum ama nasıl bulacağımı bilmiyorum yolcu tarafı çalışıyor. Sokette yerini bulmada yardımcı olabilir misiniz. Kusura bakmayın konuyla alakasız ama çaresiz kaldım esnaf iş begenerek çalıştığı için kimseye yaptiramadim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir