24 Ekim 2019 , Perşembe
Ana Sayfa / ARDUİNO / Arduino Projeleri / Xiaomi Nem/Sıcaklık Sensörü ve ESP32 İle Kablosuz Oda Termostatı Projesi

Xiaomi Nem/Sıcaklık Sensörü ve ESP32 İle Kablosuz Oda Termostatı Projesi

Merhaba,

Youtube kanalımda detayları ile yayınladığım projeme ait modül bağlantı şeması ve proje kodlarına yazının devamından ulaşabilirsiniz. Xiaomi’nin tasarladığı oldukça şık ve işlevsel bu ürün sayesinde kombi kullanımı için önemli olan konfor ve tasarruf odaklı bir proje gerçekleştirdik.  Projede kullanılan donanımlar:

1-Xiaomi Bluetooth Sıcaklık ve Nem Sensörü

2-ESP32 Geliştirme Kartı

3-5v Röle

 

Not: Kodların sorunsuz çalışması için ESP32 çekirdek sürümünü 1.0.0 sürümüne düşürmeniz gerekmektedir.

 

 

Hakkında sbugra

Küçük yaşlarda bilgisayarla tanışan, zaman içerisinde elektroniğe merak salan bir havacılık tutkunu. Bildiklerini paylaşmayı seven ve öğrenmeye açık bir arkadaş. Edindiği tecrübeleri paylaşmak için kurduğu bu site, ziyaret edenlere değer katabiliyorsa ne mutlu ona.

Göz Atın

Fren Çakar Modülü Projesi : Bölüm 4 – PCB Dizgi ve Lehim İşlemleri

Merhaba arkadaşlar, aracımda F1 fren çakar modülü kullanmaya karar verdikten sonra arayışa girerek piyasadaki ürünleri …

23 yorumlar

 1. Merhaba
  Elinize sağlık güzel ve faydalı bir çalışma olmuş.
  Kaç metreden sonsuz çalışıyor.

 2. bu çalışmada dereceyi değiştirmek istediğimizde kod sayfasından değiştirip tekrar kodu modüle mi göndermemiz gerekecek, yoksa xiaomi nin cep telefonu uygulamasından ayar yapabiliyormuyuz ?? birde bahsettiğiniz güncellemeleri de bekliyoruz…

  • Merhaba, mevcut haliyle sıcaklık değeri yazılım üzerinden atanıyor, termostat meselesine acil çözüm bulmam gerektiği için bu şekilde yaptım. Sonraki aşamada telefon üzerinden zaman modülasyonu ve sıcaklık kontrolü yapılacak şekilde yeniden tasarlayacağım.

   • çalışman takdire şayan.. birçok insana yardımcı olabilmek güzel bir duygu olsa gerek.. telefon üzerinden sıcaklığı değiştirebilmek adına yapacağın modülasyonu en kısa zamanında yapabilirsen bizleri sevindirirsin. birçok kişi bu işlemi telefondan kolayca değiştirebilme özelliğini bekliyor. bu kişilerden biri de benim.. en azından şimdilik bu modülasyonu ekleme şansın varmı ?? çünkü birkaç yerde yapılacak olan geliştirmeler bu kışa yetişmez demişsin.. elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını biliyoruz lakin birçok kişi senden bu yardımı bekliyor emin ol.. bizleri fazla bekletmezsen çok müteşekkir oluruz.. iyi çalışmalar

 3. DURSUN ALİ DEMİR

  MERHABA İYİ ÇALIŞMALAR BU YAPMIŞ OLDUĞUNUZ PROJE İLİGİLİ ASLINDA ARDUİNO KODLAMASI İLE İLGİLİ YARDIM ALMAK İSTİYORUM MERAK EDİYORUM BU KODLAMALAR NASIL YAPILIYOR VE NELERE DİKKAT ETMEMİZ GEREK BU YAPMIŞOLDUĞUNU PAYLAŞIM İLE İLGİLİ KODLAMAYI ARDUİNO PROGRAMINDA TEST ETİĞİM ZAMAN HATA VERİYOR.
  İYİ ÇALIŞMALAR
  Xiaomi Nem/Sıcaklık Sensörü ve ESP32 İle Kablosuz Oda Termostatı Projesi

 4. Merhaba,
  Temiz bir çalışma olmuş,elinize sağlık.
  Ben kodları biraz daha modifleyip, Blynk ile cep telefonu üzerinden zaman ayarlı ve uzaktan erişilebilecek şekilde düzenledim. Fakat bir problem yaşıyorum. ESP32 modül ile Xiaomi sıcaklık sensörü arasındaki mesafe açık alanda 4m’nin üzerine çıktığında modül data alamıyor. Bunu iyileştirmenin bir yolu var mıdır?

  • Merhaba, teşekkür ederim. BLE modüller kapalı alanda 20 metreye kadar veri iletimi yapabiliyorlar. Sistemi evimin tüm odalarında sorunsuz kullanabiliyorum. ESP32 için 4 metre çok az bir değer.

  • Fevzi bey, Blynk ile yapmış olduğunuz kod değişikliğini ve Blynk uygulamasını nasıl yapıldığı konusunu bizlere de anlatabilirmisiniz ? telefon üzerinden derece değiştirebilmek daha kullanışlı olacak bizler için.. her ikinize de ayrı ayrı teşekkür ederiz

 5. Mrb, aynı kodları kullanarak hiç bir değişiklik yapmadan ürünü yaptım fakat resimdeki hatayı alıyorum.
  https://imgyukle.com/i/qeFhv
  Neden olabilir? Yardımcı olursanız memnun olurum.

  • Merhaba,
   Arduino üzerinden Tools > Board > Boards Manager > ESP32 yolunu takip ederek ESP32 çekirdek sürümünü 1.0.0’a düşürün ve sonrasında kodlarınızı tekrar derleyerek karta yükleyin. Sorun düzelecektir.

   • Mrb,
    yazdığınız şekilde 1.0.0 versiyon çekirdek sürüm yükleyerek denedim. Sonuç aynı. Hoca’nın bahsettiği yeni ve eski sürüm esp32’lerde de denedim hepsinde aynı durum. Bir sonuç alamadım malesef. Başka bir öneriniz olur mu?

    • merhaba, benzer problemi ben de yaşadım, board manager dan ESP32 nin tüm versiyonlarını silin baştan 1.0.0 ı kurun. Temiz kurulum ile çözdüm.

 6. Merhaba,

  Öncelikle elinize sağlık. Faydalı bir çalışmanızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben de uygulamaya çalıştım ancak sorun yaşıyorum. ESP32 ye kodları aktardım ve seri monitörde normal çalışıyor görünüyor ancak bir türlü röleyi düzgün kontrol etmiyor. Role ya sürekli açık yada sürekli kapalı kalıyor. Rolenin in girişine DC vererek denediğimde role tetikleniyor. Sorun ESP32 ile ilgili olabilir mi ya da kodun aktarılması esnasında kart ile ilgili parametrelerin farlkı olması etkiler mi ? Benim kullandığım ESP32 sanırım orjinal bir kart değil. Bu konuda bilginiz varsa yardımcı olabilirseniz sevinirm.

  • Merhaba,
   İlginiz için teşekkür ederim.
   Seri monitörden aldığınız Payload verisinin uzunluğunu videodaki ile kıyaslar mısınız, siz de daha kısa data mı görünüyor?

   • ESP üzerinde kodlar doğru çalışıyor. Sıcaklık nem ve pil bilgisi geliyordu. Ancak röle düzgün çalışmıyordu. Röleyi harici beslemeyi denedim o da olmadı. Son olarak ESP üzerindeki 3.3V ile çıkışı ile röleyi besledim bu şekilde çalıştı. Uzun kullanımda bir sorun olurmu bilemedim ancak başka türlü çalışmıyor.Teşekkür ederim.

    • Aynı sorun Bende de oldu esp ile rölenin in bağlantısı arasına uygun değerde Bi direnç koyarak çözüldü sorun

 7. Arduino:1.8.8 (Windows 10), Kart:”DOIT ESP32 DEVKIT V1, 80MHz, 115200, None”

  C:\Users\ZÃœMRA Å?EVÄ°K\Desktop\termostat\termostat.ino: In function ‘void resetModule()’:

  termostat:36:22: error: ‘esp_restart_noos’ was not declared in this scope

  exit status 1
  ‘esp_restart_noos’ was not declared in this scope

  This report would have more information with
  “Show verbose output during compilation”
  option enabled in File -> Preferences.

  Böyle bi hata veriyor program kontrol ettiğimiz de bunun çözümü nedir ?

 8. Aynı sorunu bende yaşadım rölenin in bacağıyla esp arasına uygun değerde Bi direnç koyarak çözdüm sorunu

 9. Üstadım, malzemeler hazır, lakin blynk ile cep telefonundan kontrol edilebilir bir şeyler yapmaya kalktım işin içinden çıkamadım, beyin yandı.. lakin bir iki proje buldum bu konuyla ilgili. gerekli kodlamalar buralardan alınıp belki düzenleme yapılabilir. bize bu konu hakkında yardımcı olabilirsen çok seviniriz… ilgili kodların bulunduğu projelerin linklerini aşığıya ekliyorum;

  https://www.hackster.io/thearduinoguy/esp8266-heating-controller-thermostat-with-blynk-interface-db96b7

  https://community.blynk.cc/t/esp8266-hvac-control/2586

  iyi çalışmalar…

 10. esp.deneme:1:21: error: soc/soc.h: No such file or directory

  compilation terminated.

  exit status 1
  soc/soc.h: No such file or directory

  Böyle bi hata veriyor sorun nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir