2 Temmuz 2020 , Perşembe

Arduino İle Dinamik/Kayar Sinyal Uygulaması Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda, günümüz üst segment araçlarında görmeye alışık olduğumuz ardışık, dinamik, kayan, kayar, akan gibi isimlerle bilinen sinyal lambası çalışma stilinin Arduino Uno yardımıyla nasıl yapılabileceğini göreceğiz. Öncelikle breadboard üzerine 8 adet(isteğe göre LED sayıları arttırılabilir) kırmızı LED yerleştiriyoruz. LED’lerin +  bacaklarına 1Kohm’luk dirençler ekleyip Arduino Uno üzerindeki ilgili çıkış pinlerine bağlıyoruz.  LED’lerin – bacaklarını ise Arduino Uno’nun GND pinine bağlıyoruz.

Bağlantı işlemini tamamladıktan sonra aşağıda bulunan kodları Arduino Uno’muza yüklüyoruz.

Kodlar Arduino’ya başarıyla yüklendikten sonra LED’lerimiz çalışmaya başlayacaktır. delay(); fonksiyonlarının değerlerini değiştirerek kendinize göre ideal efekti yakalayabilirsiniz.

Devreyi araç üzerinde Power LED ile kullanmanız gerekmektedir. Power LED’leri kontrol etmek için bir sürücü devresine ihtiyacımız var. Bu iş için tasarlanmış PT4115 LED sürücü entegresi ve örnek devre şemasını aşağıda bulabilirsiniz. PT4115’in 3 numaralı pinine PWM sinyali uygulayarak ışık şiddetini ayarlayabilirsiniz.

Hakkında sbugra

Küçük yaşlarda bilgisayarla tanışan, zaman içerisinde elektroniğe merak salan bir havacılık tutkunu. Bildiklerini paylaşmayı seven ve öğrenmeye açık bir arkadaş. Edindiği tecrübeleri paylaşmak için kurduğu bu site, ziyaret edenlere değer katabiliyorsa ne mutlu ona.

Göz Atın

Fren Çakar Modülü Projesi : Bölüm 7 – Megane 3 Fren Çakar Modülü Montajı

Merhaba arkadaşlar, aracımda F1 çakar modülü kullanmaya karar verdikten sonra arayışa girerek piyasadaki ürünleri inceledim. …

3 yorumlar

  1. Selamun Aleyküm
    Sizinle nasıl iletişime gecebiliriz
    Megane 4 var

  2. Merhaba buğra kardeşim renanult flunence kızılötesi sorunun aynısı bendede oldu bunu kendim yapacak bir durumun yok ücret mukabilinde bana yardımcı olurmusun videolarını beğenerek izliyorum seni takdir ediyorum gerçekten herşeyi mükemmel bir şekilde yapıyorsun ve masrafsız mutfak robotu gibisin her eve lazımsın olumlu olumsuz cevap verirsen çok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir