19 Ocak 2022 , Çarşamba

MXITA Dijital Tork Metre – Banggood

Herkese merhaba. Bu inceleme yazımızda Banggood’dan temin ettiğim MXITA marka MT2-200Nm model dijital torkmetre‘yi ele alacağız. Ürünün model kodundan da anlaşılacağı üzere 2-200Nm arasında hassas ölçüm yapan bu ürün, özellikle kendi arabasını, motosikletini tamir eden meraklılar için alet çantalarının en kıymetli malzemesi olabilir. Otomotiv sektöründe kullanılan her bir civata esneme yapmaması, sanayi tabiri ile kesmemesi için üretici tarafından belirlenmiş tork değerlerinde sıkılması gerekiyor. Bu sıkma işlemi mekanik tork anahtarları ile yapılabileceği gibi gelişen teknolojinin de etkisiyle elimizdeki tarzda kullanışlı elektronik cihazlarla da yapılabiliyor. Ürün aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi plastik siyah bir muhafaza ile birlikte geliyor. Bu sayede alet-edevatın arasında zarar görmesinin önüne geçilmiş.

Kutuyu açtığımızda bizi kullanım kılavuzu, kalibrasyon belgesi, torkmetre ve iki adet bağlantı adaptörü bizi karşılıyor. Kalibrasyon belgesini incelediğimizde 40,120 ve 200Nm bantlarında yapılan ölçümlerde cihazın -0.9 ile +0.8 Nm değerlerinde sapma ile çalıştığını görüyoruz. 4Nm sapmanın normal kabul edildiğini göz önüne alırsak ürün oldukça başarılı bir performans sergiliyor.

Kullanım kılavuzu üzerindeki bilgilere göre ürünün teknik bilgileri şu şekilde;

 • Hassasiyet                  :  ±2%
 • Hafıza                         : 50
 • Ekran çözünürlüğü : 0.1
 • Ölçüm aralığı           : 2-200Nm(0-147.5 lb-ft)
 • Cihaz bağlantı tipi  : 1/2″
 • Çalışma modları     :Peak / Track
 • Ölçüm birimi           : kg-m, lb-ft, Nm
 • Ölçüler                      :L75 x W45mm
 • Ağırlık                       :183g
 • Pil                               :2 x AAA
 • Pil ömrü                    :2500 ölçüm
 • Çalışma sıcaklığı     :-10°C –  60°C
 • Nem                           :15-90%
 • Otomatik kapanma: 70 saniye kullanılmazsa
 • Aşırı yük alarmı      : 250Nm
 • Bildirim LED’leri    :Yeşil, sarı, kırmızı

Ürünün arka kapağını söküp iki adet kumanda pilini polariteye dikkat ederek yuvalarına yerleştiriyorum.

Sonrasında ürün üzerindeki açma düğmesine basıp çalışır hale getiriyorum.  Ölçü birimini değiştirmek için M ve P/T tuşlarına aynı anda basmanız yeterli. Ben Nm birimini kullandığım için nu şekilde ayarlıyorum. Peak ve Trace modları arasında geçiş yapmak için P/T tuşuna basmanız yeterli. Yeri gelmişken Peak(tepe) ve Trace(takip) modları arasındaki farkı açıklayalım. Peak modunda, uyguladığınız en yüksek kuvveti ekranda görebilirsiniz. Trace modunda ise daha önceden ayarladığınız kuvvet değerine yaklaşırken ve değere ulaştığınızda sesli ve görsel uyarı alırsınız.  Hedef tork değerini ayarlamak için ise cihaz üzerindeki + ve – butonlarını kullanmak yeterli.

Bunun yanında cihaz yanında gönderilen 3/8″ ve 1/4″ adaptörler yardımıyla farklı boyuttaki lokma takımlarını kullanabileceğinizi de unutmadan söyleyeyim.

Banggood’dan temin ettiğim dijital torkmetreyi aracımdaki onarım ve montaj işlemlerinde sorunsuz kullanıyorum.

Özellikle aracının onarım işlemlerini kendisi yapmaya çalışan arkadaşlara ürünü tavsiye ederim. Ürünü Banggood üzerinden tüm vergiler ve gönderi ücreti dahil satın almak isterseniz indirim kuponu ve linkleri aşağıda bulabilirsiniz. Bunun yanında ürün incelemesinin video halini de yazının başında bulabilirsiniz.

#banggood​ 15th annivesary sale

Ürün Linki : https://ban.ggood.vip/Y6Gh

kupon kodunda49.99: BG15th58969

Türkiye Banggood Direct Mail (tüm vergiler dahil)

https://ban.ggood.vip/XMzE

Hakkında sbugra

Küçük yaşlarda bilgisayarla tanışan, zaman içerisinde elektroniğe merak salan bir havacılık tutkunu. Bildiklerini paylaşmayı seven ve öğrenmeye açık bir arkadaş. Edindiği tecrübeleri paylaşmak için kurduğu bu site, ziyaret edenlere değer katabiliyorsa ne mutlu ona.

Göz Atın

Meraklısına! OBD2 Nedir? Nasıl Çalışır? Örnekli Anlatım!

Merhaba, Önceki videolarda Arduino ve CAN Bus Shield kullanarak aracın CAN hattını okuyup yorumlama işlemini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir