24 Temmuz 2021 , Cumartesi

Arduino İle Hararet Sensörü Nasıl Kullanılır?

Merhaba,

Bu videomuzda Arduino kullanarak Renault Grubu araçlarda hararet sensörü, hararet müşürü veya termostat müşürü olarak bilinen soğutma sıvısı sıcaklık sensörünü nasıl kullanabileceğimizi öğreniyoruz. Her ne kadar Renault markasının adını dillendiriyor olsak da piyasadaki tüm araçların ilgili sensör değerlerini aynı mantık ile  okuyabiliriz. Bu sıcaklık sensörleri özel parçalar olmayıp, endüstriyel uygulamalarda kullanılan oldukça ucuz ve basit bir mantıkta çalışan NTC’lerdir.  Videoda kullandığım kodları, online hesaplama aracı linkini ve devre şemasını aşağıda bulabilirsiniz.

“ß” değerini hesaplamak için linkteki aracı kullanabilirsiniz : https://bit.ly/3wXfol3

Kendi belirleyeceğiniz iki sıcaklık noktasında(örn: 0°C ve 70°C’lerde) sensörün omajını ölçüp R1-T1 ve R2-T2 değerlerini değiştirerek ß sabitini elde edebilirsiniz.

 

 

Hakkında sbugra

Küçük yaşlarda bilgisayarla tanışan, zaman içerisinde elektroniğe merak salan bir havacılık tutkunu. Bildiklerini paylaşmayı seven ve öğrenmeye açık bir arkadaş. Edindiği tecrübeleri paylaşmak için kurduğu bu site, ziyaret edenlere değer katabiliyorsa ne mutlu ona.

Göz Atın

Fren Çakar Modülü

Modül, başta Megane 3 / Fluence olmak üzere tüm yeni nesil araçların 3. LED Stop …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir