31 Mayıs 2024 , Cuma

Arduino İle Hararet Sensörü Nasıl Kullanılır?

Merhaba,

Bu videomuzda Arduino kullanarak Renault Grubu araçlarda hararet sensörü, hararet müşürü veya termostat müşürü olarak bilinen soğutma sıvısı sıcaklık sensörünü nasıl kullanabileceğimizi öğreniyoruz. Her ne kadar Renault markasının adını dillendiriyor olsak da piyasadaki tüm araçların ilgili sensör değerlerini aynı mantık ile  okuyabiliriz. Bu sıcaklık sensörleri özel parçalar olmayıp, endüstriyel uygulamalarda kullanılan oldukça ucuz ve basit bir mantıkta çalışan NTC’lerdir.  Videoda kullandığım kodları, online hesaplama aracı linkini ve devre şemasını aşağıda bulabilirsiniz.

“ß” değerini hesaplamak için linkteki aracı kullanabilirsiniz : https://bit.ly/3wXfol3

Kendi belirleyeceğiniz iki sıcaklık noktasında(örn: 0°C ve 70°C’lerde) sensörün omajını ölçüp R1-T1 ve R2-T2 değerlerini değiştirerek ß sabitini elde edebilirsiniz.

 

 

Hakkında sbugra

Küçük yaşlarda bilgisayarla tanışan, zaman içerisinde elektroniğe merak salan bir havacılık tutkunu. Bildiklerini paylaşmayı seven ve öğrenmeye açık bir arkadaş. Edindiği tecrübeleri paylaşmak için kurduğu bu site, ziyaret edenlere değer katabiliyorsa ne mutlu ona.

Göz Atın

Fren Çakar Modülü Projesi : Bölüm 4 – PCB Dizgi ve Lehim İşlemleri

Merhaba arkadaşlar, aracımda F1 fren çakar modülü kullanmaya karar verdikten sonra arayışa girerek piyasadaki ürünleri …

Bir yorum var

  1. Üstadım,
    Veri okumayı başardım ama anlamlandıramıyorum.
    Bazı ID lerle gelen veriler sürekli değişiyor. Fakat hiçbirini anlamlandıramadım. Mesela farları açınca, sinyal verince, motoru çalıştırınca, geri vitese takınca, frene basınca, camları indirince hiçbir ID de bir tepki okuyamadım.

    2021 model honda araç. Bunda herşey canbus tan kontrol ederim diye ümitlenmiştim amma yok olmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir