31 Mayıs 2024 , Cuma

Megane 3 Arka Sis Farı Aktivasyonu

Merhaba arkadaşlar;

Bilindiği üzere ülkelerin uyguladığı farklı standartlar gereği üreticiler farklı lokasyonlarda satılacak araçlarına farklı donanım seçeneklerini koyuyor. Bunlardan bir tanesi de arka sis farlarıdır. Bazı firmalar tarafından üretilen araçların çift sis farı varken Renault tarafından ülkemizde satılan araçlarda bir adet arka sis farı bulunmakta. Bana göre simetriyi bozan ve görüntü kirliliğine sebep olan bu durumdan kurtulmak için aracımda biraz çalışma yaparak aktif olmayan diğer sis farını da faal hale getirdim. Yapılış işlemlerini anlatmadan önce gerekli malzemeleri sıralayayım;

Yeteri kadar 18 Awg kablo çifti.
10mm gırtlak kablo kanalı.
P21W ampul duyu.
P21W ampul.
2 pin otomotiv elektrik soketi.
2 adet kablo sonda aparatı.

Malzemeleri temin ettiyseniz montaja başlayalım. İlk olarak duy ve soketi montaja hazırlıyorum. Satın anlmış olduğum P21W duy üzerinde 2 adet kablo görünüyor. Bu kabloları 2 pinli sokete bağlıyorum ve araç altında çevresel etmenlerden zarar görmemesi için bir miktar gırtlak boru ile korumaya alıyorum.

megane_3_arka_sis_lambası_1

megane_3_arka_sis_lambası_2

Kablomuzun ilk aşaması tamamlandı. Şimdi ise soketin karşılığı olan yani aktif durumda olan sis lambasından gücü alacağımız tarafın kablosunun soketi hazırlıyorum.

megane_3_arka_sis_lambası_3

Kabloları pinlere sabitlerken iyice sıkmaya özen gösterelim. Tam oturmamış bir kablo ısınmaya sebep olabilir.

megane_3_arka_sis_lambası_4

Kablolarımız hazır, şimdi duya ampul takarak çalışıp çalışmadığını test ediyorum.

megane_3_rear_fog_lamp_activation

Lambamız sorunsuz çalışıyor. Sıradaki aşamada araç üzerinden sağ sis lambası yuvasını sökme işlemini gerçekleştireceğiz. Sis lambalarını sökmek oldukça basit. Sis lambasını tutan 2 adet tırnak bulunuyor, aracın altına uzanarak bu tırnakları göz ile kolaylıkla görebilir ve sökebilirsiniz.

megane_3_rear_fog_lamp_activation

Sis farımızı söktükten sonra sıra elimizdeki duya uygun olarak far arkasında bir yuva açmaya geldi. Kumpas ile ölçümüzü aldıktan sonra pergel ile far arkasında kesim bölgemizi çiziyoruz. Ben kesme işlemini Dremel ile gerçekleştirdim. Bu şekilde düzgün bir işçilik oldu.

megane_3_arla_sis_farı_aktivasyonu_5

Yuvayı açarken duy üzerindeki tırnakları hesaba katmayı unutmayın.

WP_20160522_18_28_49_Rich

Duyu yerine oturttuktan sonra birleşim yerlerinin etrafına ısıya dayanıklı silikon sıkıyoruz. Eğer elinizde var ise sıvı conta kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Böylece lambanın hava almasını engellemiş olacağız. Alt yapımızı hazırladık şimdi sıra farı aracımıza monte etmeye geldi. Kablomuzu gırtlak muhafaza borusundan geçirerek arka tamponun altında bulunan dillere plastik kelepçe ile sabitleyerek diğer lambaya kadar hattımızı çekiyoruz.

WP_20160522_17_13_35_Rich

 

WP_20160522_18_50_43_Rich

Çektiğimiz kabloları diğer sis farına bağlı olan kablolara sonda yardımı ile sabitliyoruz. Bu yöntem ile kablolarımızda herhangi bir kesme biçme işlemi yapmıyoruz.

WP_20160522_18_57_40_Rich

Yeni sis farımızın elektrik soketini takarak yuvasına yerleştiriyoruz. Diğer sis farımızı da aynı şekilde yuvasına yerleştiriyoruz.

WP_20160522_18_59_32_Rich

İşlem sonunda sis farlarımızı açarak test ediyoruz. Artık aracımız daha estetik bir görünüme kavuştu.

araba_sbugra

Unutulmamalıdır ki sis farları “SÜS” farı değildir. Sisli havalar haricinde yağmurlu günlerde veya gece açılması arkadan gelen sürücüler için gözü yorar ve dikkat dağıtır. Gereksiz kullanmamanız dileğiyle. Umarım faydalı olmuştur. İyi çalışmalar.

 

Hakkında sbugra

Küçük yaşlarda bilgisayarla tanışan, zaman içerisinde elektroniğe merak salan bir havacılık tutkunu. Bildiklerini paylaşmayı seven ve öğrenmeye açık bir arkadaş. Edindiği tecrübeleri paylaşmak için kurduğu bu site, ziyaret edenlere değer katabiliyorsa ne mutlu ona.

Göz Atın

Megane 3 – Fluence Araçlara Bluetooth & USB’li Orijinal Teyp Montajı Nasıl Yapılır? Soket Bağlantı Şeması Burada!

Merhaba, Özellikle faz 1 (2010-2012) Megane 3 ve Fluence araçların baz versiyon teyplerinin USB, Bluetooth …

7 yorumlar

 1. orhan ihsan kaplan

  Merhabalar buğra bey. öncelikle paylaşımlarınız için teşekkür ederim. bende de 2013 megan 3 var ve her arza durumunda servise gitmeden önce sizin paylaşımlarınızı inceliyorum 🙂 sol gündüz farı muhtemelen sıvı almasından dolayı içerisindeki ledler tek tek arızalandı ve şimdi hiç yanmıyor. servise sordum 500 ile 600 tl arası bir fiyat istiyorlar birde şu ana kadar sorduğum servislerin hiç birinde bulamadım. Şimdi sizden öğrenmek istediğim bu onarılmıyor mu internette bununla ilgili hiç bir paylaşım bulamadım. fazla gerekli olmayan birşey ama çalışmayınca da insanın gözüne batıyor. bu konuda bilgi verirseniz sevinirim Allaha emanet olun

  • Merhaba Orhan Bey,
   İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim.
   Gündüz LED’leri onarılabilir fakat ön cam ile arka plastik parça ultrasonik kaynak yöntemi ile birbirine yapıştırıldığından içini açmak için kesmek gerekir sonrasında yapıştırmak sorun olur.
   Hayırlı günler dilerim.
   Allah’a emanet olun.

 2. Ercan Yiğit

  Buğra bey p21w duyuyu nereden temin edebilirim acaba bilginiz var mı.

 3. Muhammed İkbal DÜBEK

  Buğra bey merhaba; arka sisi aktif ettim bir müddet yandığını biliyorum. Fakat ara ara kesiliyordu. En son iki taraf tamamen gitti hiçbir şekilde yanmadı kadranda arka sis göstergeside gelmedi… Elektrikçiye götürdüm beyne bağladı arızaları sildi. sorun düzeldi.. Ancak usta bu araçlarda tek arka sis var ikincisi fazla akım çekiyor beyne zarar veriyor. Anca led takarsan olur demişti. Sizde de böyle bir durum oluştumu sonradan?

  • Merhaba Muhammed Bey;
   Aracımın sağ arka sis farını 5 yıl önce aktif ettim ve o zamandan bu zamana kadar herhangi bir sorun yaşamadım. İlk günkü tesisatı kullanmaya devam ediyorum. Tesisatınız su ile temas ediyor olabilir. Bunun yanında lambalar olması gerekenden güçlüyse yüksek akım çektiği için sistem kendisini korumaya alıyordur. Beyne zarar verme gibi bir durum söz konusu değil. Renault arka sis farları için elektronik koruma sistemi kullanmış. UCH ünitesi olağan dışı bir durum sezerse arka sislere giden gücü keser.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir