31 Mayıs 2024 , Cuma

Araçlarda P0170 Hata Kodu ve Çözümü

Merhaba arkadaşlar;

Sahip olduğum 2011 Model Renault Megane 3 1.6cc 16v aracımda özellikle lpg ile çalışırken  ekranda görünen “Egzoz emisyon kontrol ettirin” uyarısı ile bu konuyu araştırmaya başladım.

obd2_p0170_7

Hatayı anlamak için önce sistemin nasıl çalıştığına bir değinelim. Emme manifoldunda gelen temiz hava piston bloğu içerisine çekilirken aynı zamanda enjektörler tarafından havanın içersine yakıt püskürtülür. Daha sonra sıkışan hava-yakıt karışımı bujiler tarafından ateşlenerek yanma sağlanır ve atık gazlar dışarı atılır. Bu akışa göre ;

1-Filtre edilmiş havanın debisinde azalma olursa,

2-Yeteri miktarda yakıt enjekte edilmemişse,

3-Ateşleme zamanı hatalıysa,

4-Oksijen sensörleri arızalıysa,

5- Sensör soketleri oksitlendiyse yada kabloları hasar gördüyse.

OBD2 protokolünü destekleyen (1996 yılından sonra üretilen neredeyse tüm araçların elektronik aksanı bu protokol üzerine kuruludur) araçlarda Lambda Sensörü olarak bilinen Oksijen sensörleri atık gazlar üzerinde yaptığı ölçümlerde bi anormallik hissederse Motor Arıza Işığı yanar ve sisteme “P0170” hata kodu düşülür.  Bu sebeplerden en sık rastlanılanı Oksijen sensörlerinin hatalı ölçüm yapmasıdır. Özellikle 50000 km devirmiş araçlarda egzoz gazları içerisindeki partiküller Oksijen sensorlerinin içerisinde kurum bağlanmasına sebep olur ve işlevini yerine getirmesine engeller.

Elimde olan ELM327 OBD2 aparatını aracıma takarak hatanın ne olduğunu cep telefonumda yüklü olan bir yazılım ile tespit ettim.

obd2_p0170_6

2 adet hata kodu gözüküyor. 1.si Oksijen sensoru arızası, 2.si Oksijen sensörü ısıtıcısının arızalı olduğu bilgisini verdi. Araçlarda en az 2 adet Oksijen sensörü bulunur bunların yerleri aşağıdaki resimdende anlaşılacağı üzere egzoz manifoldu üzerinde ve katalitik konvertörden sonra.

car_o2_sensor_position

Arıza kodumuzda belirtilen “Bank 1 Sensor 2” konumundaki yani katalitik  konvertörden sonraki sensöre odaklandım. Aracı kanalın üzerine çekip egzoza ulaştım.

obd2_p0170_1

Sensörün soketini çıkartıp pinleri ve soket içerisin temizledim çünki pinler oksitlenmeye başlamıştı.

obd2_p0170_4

Daha sonra uygun bir anahtar yardımı ile sensörü egzoz borusu üzerinden söktüm.

obd2_p0170_8

 

obd2_p0170_2

Sensörün içerisine birkaç kere WD-40 sprey sıkarak içerisindeki kurumların ve pasın temizlenmesini sağladım.

obd2_p0170_3

Sensorün temizlik işlemi bittikten sonra iyice kurutarak yeniden montajını gerçekleştirerek aracımı çalıştırdım.

obd2_p0170_5

Görüldüğü üzere sorun ortadan kalktı. Bu sensörün çalışmaması durumda araç hava-yakıt karışım oranlarını ayarlayamamakta ve bu değerleri daha önceden programlanan yakıtça zengin karışım olarak hesaplamaları yapıp motoru buna göre çalıştırır. Bu durum yakıt sarfiyatını arttırır. Aracınızda bu sorun mevcutsa faydalı olacağını umduğum bir yazı oldu. Kolay gelsin.

Hakkında sbugra

Küçük yaşlarda bilgisayarla tanışan, zaman içerisinde elektroniğe merak salan bir havacılık tutkunu. Bildiklerini paylaşmayı seven ve öğrenmeye açık bir arkadaş. Edindiği tecrübeleri paylaşmak için kurduğu bu site, ziyaret edenlere değer katabiliyorsa ne mutlu ona.

Göz Atın

Megane 3 – Fluence Araçlara Bluetooth & USB’li Orijinal Teyp Montajı Nasıl Yapılır? Soket Bağlantı Şeması Burada!

Merhaba, Özellikle faz 1 (2010-2012) Megane 3 ve Fluence araçların baz versiyon teyplerinin USB, Bluetooth …

10 yorumlar

 1. Merhaba youtube da paylaştığınız gizlli özellik videoları gerçekten faydalı bilgiler bunun için teşekkür ederim
  Sizi bir özellik sormak için rahatsız ediyorum fluence araca sahibim viraj aydinlatma sistemi gibi bir özellik mevcutmudur forumlarda clio4 için aktif edildiğini gördüm konu için yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, ilginiz ve desteğiniz için ben teşekkür ederim. Megane 3 / Fluence araçlarda viraj aydınlatma özelliği açılamıyor maalesef. Clio 4’lerde kullanılan yapı bizim araçlarımızdan farklı hem yazılımsal hemde donanımsal olarak daha yeni versiyon olduğu için onlarda mümkün.

 2. merhaba buğra bey aynı araçtan bende de var ve aynı sorun benim aracımda da var.bu işlemi yaptıktan sonra sorun tamamen düzeldi mi? Yoksa aynı hatayı tekrar verdi mi? şimdiden teşekkür ederim

 3. Merhaba aracımız sizinle birebir aynı benim gaz pedalinda takılma hissi var basarken lineer basamıyorum araç kapalıyken pedalı kontrol ettiğimde çıt çıt hafif bir ses geliyor sizinde başınıza buna benzer bir durum geldimi sizce çözüm ne olabilir

 4. Bugra ustam topluma yararlı ve faydalı bir insandır geyik muhabbeti yapmak yerine uzmanlığını her konuda paylaşmakta. Senin değerin daha fazla bilinmeli. Meslek ahlakına uymayan hiçbir firma servis benzeri para biçme yapısı ile hareket edenlere karşı misaldir örnektir.
  Yani sorunu gidermeyen veya 3 kuruşluk soruna bin kuruş diyip kendini alçaltmak yerine hakkı ile yapılıp hakkını boğazından geçirmektir şerefli olan. Sen iyiki varsın üstad.

 5. Merhaba benim clio 4 mazot Filitresinde su ikazi
  Veriyor acaba kapata bilirmıyız

 6. Youtube da paylaşımlarını takip ediyorum. Arıza kodları p0130 – 0139 ile başlasaydı manifold üzerindeki 1 numaralı sensör arızası p0140 ile başladığı için egzost üzerindeki sensör arızası vermiş. Orijinal sensör fiyatı yaklaşık 700-800 TL civarındadır. Buradan senin vasıtanla yardımcı olayım, arama motoruna bosch ekatalog yazarsanız ve açılan sitede aracın bilgilerini girerseniz araca ait bosch muadilleri görürsünüz.
  Bunun dışında her otomobil firmasının aracına taktığı parçaların bir numarası vardır, (bununla ilgili bir videonuz vardı.) Bu parça numarasını bilus.com.tr de OEM yazan yere girerseniz parçanızın hem servis fiyatını hem de fiyatını ve muadillerini görebilirsiniz.
  Diyelim ki üstte ki bilgilerde birşey çıkmıyor o zaman arama motoruna direk parça numarasını yazın o zaman herhangi bir ülke de o parçanın orijinalini bulma şansınız var.
  Mesela 46774531 parça kodu yazarsanız Fiat grubuna oksijen sensörü çıkar orada muadile tıklarsanız ngk, denso vs gibi markalar ve nuamaraları çıkar. Lancia markası ile alırsanız farklı bir numara daha yazar OZA 534-A1 bu numarayıda yazarsanız parçanın orijinal üreticisi NGK çıkar.

 7. Merhaba Buğra hocam sizin youtube den takipçinizim bu siteyide scenic 3 aracımdaki bir arızayı arastırırken tesadüfen buldum arcımda injection controlér diye bir mesaj belirdi servise götürdüm ( bu arada yurtdışında yaşıyorum Belçika da ) basınç sensörü değişimi gerekiyormuş ( capteur de pression ) 8200974421 bu parça arcın neresinde bana yardımcı olabilirmisiniz Teşekkürler.. iyi günler..

  • Merhaba,
   İlginiz için teşekkür ederim. Web sitesi ile çok ilgilenemediğim için geç dönüş yapıyorum kusura bakmayın. Sorun çözüldü mü acaba?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir